MENÜ

Történelmi Séták Pesten és Budán      

A következő séta:

 

Templomok, sikátorok, bor és művészet

Kultúrtörténeti barangolás Szentendrén

2022. október 1.

 

Ha feltesszük azt a kérdést, hogy kinek mi jut eszébe Szentendréről, akkor majdnem biztosra vehetjük, hogy a válaszadók többségétől a következők hangoznak el: lángos, fagyi, Kovács Margit Múzeum, esetleg Skanzen vagy szerb templom.

Pedig Szentendre ennél sokkal többet érdemel!

Sétánk során keresztül-kasul bejárjuk a XVIII. századi várost. Ezt az időszakot Szentendre aranykorának is nevezik. Megismerkedünk egykori híres és hírhedt épületekkel és lakókkal. Megtudjuk, mi volt a kapcsolat Jókai Mór és Ignatovity Jakov között, mit kért Hauszmann Alajos Dumtsa Jenőtől, mi volt a baj a városházán őrzött vasládával, voltak-e szamarak a Szamárhegyen, hogyan csináltak esőt a dalmátok, ki volt Lázár cár és hol volt a város első fogadója. Szó lesz arról is, hogy hogyan zajlott a szüret, mi az a kocsárnya, és mit készítettek a tobakosok.

 

 

Megfejtjük a házak kapuján, homlokzatán található jeleket, amelyek e letűnt korszakról adnak fontos információt.

Utánajárunk, hogy ki volt az első művész, aki Szentendre báját felfedezte, és megtudjuk mikor és miért választották a művészek tömegesen lakóhelyükké a várost.

A szentendrei festők közül Pirk János (1903-1989) műveit tekintjük meg a róla elnevezett múzeumban. A Munkácsy díjas művész negyven évig élt és dolgozott a városban, melynek díszpolgára is lett. Különleges élményben lesz részünk, hiszen gyermekei mesélnek nekünk arról, hogy milyen volt a szentendrei művészek élete, hogyan születtek az egyes képek, mi adta az inspirációt.

 

 

Mindeközben zegzugos utcákon sétálunk, csodás kilátásban gyönyörködünk, és ha akarjuk, a séta végén a korzón borozgatva köszönthetjük az őszt.

A sétára jelentkezni az alábbi címen lehet: helyszinekbudapest@gmail.com

A séta időpontja: október 1.

Találkozó: 10.00-kor Szentendrén, a HÉV végállomásánál. Ingyenes parkolási lehetőség gépkocsik és biciklik számára a végállomás mögött van.

A séta időtartama: kb. 3 óra

Ár: 3500 Ft/fő

Az ár tartalmazza az idegenvezetést, a múzeumi belépőt tárlatvezetéssel, és a belépőt az egyik szerb templomba.

Gyakorlati jótanács: A kutyát, a babakocsit és a tűsarkú cipőket hagyjátok otthon, de hozzatok lépcsőket és macskaköveket jól bíró, kényelmes lábbelit és fényképezőgépet!

Szeretettel várlak Titeket!

Sétáljunk együtt mert Szentendrén is minden lépés egy történet!

 

 

* * *  

 

Régebbi sétáink:

 

 

Angyalok, fák és egy különleges múzeum

 

Tabakhane, Szerbváros, Rácváros, Tabán. Már a Naphegy és a Duna, valamint a Gellérthegy és a Krisztinaváros közé ékelődött terület névváltozásai is sokat sejtetnek.

 

Az itt összefutó országutak és a dunai révátkelő miatt a Tabán évszázadokon át kulturális, vallási sokszínűségéről is ismert fontos kereskedelmi csomópont volt. Egy olyan különleges városrész, amely sokáig ellenált a történelem és a természet viharainak. Túlélt háborúkat, járványokat, tűzvészt és áradást, amikor az 1930-as években elérte a végzet és lebontották. Karinthy szavaival élve néhány épület kivételével úgy omlott össze, mint egy háromszáz éves kártyavár.

 

Sétánk során a túlélő szemtanúk: kétszáz éves fák és régi épületek mesélnek nekünk. De a Tabán híres lakóival is megismerkedünk. Megtudjuk mi lapult a költő Virág Benedek szekrényében, mi volt Gierl főbűne és Vujicsics Dusán hőstette, miért volt élete végéig lelkiismeretfurdalása az itt lakó Kégl György földbirtokos, országgyűlési képviselőnek, ki volt Döbrentei Gábor és milyen bútorok között élt Semmelweis Ignác, mi volt Lámpás Rudi dolga és mit akart Krausz Poldi bácsi Máraitól. Ellátogatunk Semmelweis Ignác szülőházába, ami ma a róla elnevezett múzeumnak ad otthont és megnézzük az Alexandriai Szent Katalinról elnevezett templomot is.

 

Gyertek, sétáljunk együtt a Tabánban, ahol minden lépés egy történet!

 

Időpont: május 7., május 14. de. 10 óra

Találkozó: Erzsébet híd budai hídfő, Erzsébet királynő szobornál

 

A séta időtartama: kb. 2 óra

 

Kényelmes cipőt, ruhát érdemes viselni, mivel helyenként meredek a domboldal, és kicsit lépcsőzni is fogunk.

 

A sétára, kérlek, email-ben jelentkezzetek:

helyszinekbudapest@gmail.com

 

A séta ingyenes!

Asztali nézet